2006-12-31

Kontör Dolandırıcılığı

'Logo ve melodi gönderiyoruz' diyerek cep telefonu abonelerinden kontör çalınması, yeni bir tartışma başlattı. Tüketici dernekleri, mağduriyetlerin devam etmemesi için GSM operatörlerini göreve çağırırken, mevzuattaki boşlukların da giderilmesi istendi.

Teknik oyunlarla çok sayıda kişinin fazladan fatura ödemek zorunda bırakılmasını 'açık bir dolandırıcılık' diye nitelendiren Tüketiciler Birliği Başkanı Bülent Deniz, "Bu tür fırsatçılara dur demenin vakti geldi." ifadelerini kullandı. Abonelerin bilgisi dışında tek taraflı uygulamalara gidilmesinin Tüketici Kanunu'na da aykırı olduğunu kaydeden Deniz, mağdur vatandaşların bulundukları il ya da ilçedeki hakem heyetlerine müracaatta bulunmasını tavsiye etti. "GSM şirketleri de buradan kazanç sağlıyor." diyen Deniz'e göre dolandırıcılığa karışan internet siteleri ile abonelerini korumayan şirketler aleyhine dava açılabilir. Telekomünikasyon Kurumu'nun da duruma el koyması bekleniyor. Dolandırıcılık olayı ise şöyle gerçekleşiyor: Cep telefonu kullanıcılarına tuzak melodi ve logo gönderiliyor. Bu mesajların okunması halinde kontörlü abonelerden 40 kontör düşerken, faturalı hat kullanıcıları üye yapılıyor. Üyelik kabul edilmediği takdirde dahi, logo melodi servisi, 3 lira 177 YKr ve KDV ücreti kesiyor. Cep telefonu operatörleri de farkında olmadan bu parayı aboneye faturalandırıyor.

Kaynak: Zaman

1 yorum:

Mehmet GÜZEL dedi ki...

Bu arada Turkcell yine kontör ücretlerine zam yapmış. Eski fiyatlarla birlikte yeni fiyatlar şöyle:
100'lük kart : 13 / 13,5 TL
250'lük kart : 27 / 31 TL
500'lük kart : 53 / 57 TL
1000'lik kart : 89 / 105 TL

Ne diyelim konuşma ücretlerine bindirilen zamlar enflasyon değerlerini dinlemiyor!

.::YASAL UYARI::.

©2004-2016 Mehmet GÜZEL, http://www.mehmetguzel.net/ & http://www.mehmetguzel.com/

Site içeriği kaynak gösterilmek koşuluyla yayınlanabilir. Yazılan yazı ve yorumlar sadece yazı ve yorum sahiplerini bağlar.