2007-05-14

Esrarengiz İntiharlar

Silah sistemleri ve askerî teçhizat üreten Aselsan'da 3 mühendisin art arda intihar etmesiyle ilgili tartışmalar sürüyor. 7 Ağustos günü Ankara Ayancık yolu üzerinde otomobilinde bileği ve boğazı kesilmiş halde bulunan Hüseyin Başbilen'e (30) ait dosya yeniden açılıyor.

Sincan 2. Ağır Ceza Mahkemesi, çocuklarının cinayete kurban gittiğini savunan Başbilen ailesinin başvurusunu kabul etti. Başsavcılığın 'normal intihar' tespitiyle daha önce aldığı takipsizlik kararını bozan mahkeme, olayla ilgili soruşturmanın genişletilmesine karar verdi. Buna göre, Başbilen'in cep telefonu kayıtları geriye dönük detaylı incelenecek, bilgisayarındaki bütün kayıtlar ve elektronik posta yazışmaları araştırılacak. Genç mühendisin ölümüyle ilgili soruşturmayı yürüten emniyet güçleri, Aselsan'da herhangi bir araştırma yapamamıştı. Başbilen'in çalıştığı projelerin gizli olduğunu belirten Aselsan'ın polise bilgi vermediği ifade edilmişti.
Hüseyin Başbilen'in arabasında ölü bulunduğu gün bilgisayar çıktısı şeklinde altında imzası bulunan 'Elveda' başlıklı bir mektup bulunmuştu. Soruşturma açısından önem arz eden intihar mektubunun oluşturulma tarihi araştırılacak. Başbilen'in Aselsan'daki bilgisayarındaki kayıtların, elektronik posta yazışmaları incelenecek. Genç mühendisin ölümüyle ilgili soruşturmayı yürüten emniyet güçlerinin Aselsan'ın içinde bir araştırma yapamadığı belirtilmişti. Başbilen'in çalıştığı projelerin gizliliği nedeniyle bu konularda polise bilgi verilmediği ifade edilmişti.

Aselsan'da mühendis olarak görev yapan Hüseyin Başbilen (30), geçtiğimiz yıl 7 Ağustos günü Pursaklar Ayancık yolu üzerinde otomobilinde bileği ve boğazı kesilmiş halde ölü bulunmuştu. Başbilen'in bileği ve boğazındaki kesikler ile 'elveda' başlıklı mektubu, ölümün intihar şeklinde gerçekleştiğini düşündürüyordu. Başbilen'in ölümünün ardından Aselsan çalışanı mühendisler Evrim Yançeken (26) ve Halim Ünsem Ünal (31)'ın ölümlerinin de intihar görüntüsü vermesi, kafalarda soru işaretleri oluşturdu. İntihar eden üç mühendis, Aselsan'da askerî araçlara Türk milli yazılımını üreten stratejik öneme sahip projelerde çalışıyordu. Hüseyin Başbilen'in ailesi, oğullarının cuma namazlarına gittiğini, intihar etmesinin mümkün olmadığını savunuyordu. Ailesi, Başbilen'in ölümünü normal intihar olarak değerlendiren Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın kararına karşı Sincan 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne itiraz etmişti. Mahkeme, soruşturma dosyasını, tekrar incelenmek üzere Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi.

Kaynak: Zaman

8 yorum:

ibrahim demir dedi ki...

Vallahi tüylerim ürperdi. Altından ne çıkacak çok merak ettim.

Allah hepimizi korusun

Mehmet GÜZEL dedi ki...

Aynı konuyu farklı platformlarda çeşitli vesilerler nerdeyse 1 sene öncesinde dile getirmiştim.

Nedense bazı şeylerin üstü hemen örtülmek isteniyor, ucu bir yerlere dokununca olayın gerisi araştırılmıyor yada araştırılamıyor.

Tüm gerçeklerin tüm açıklığı ile ortaya çıkması dileklerimle...

İbrahim Demir dedi ki...

Acaba içinde yer aldıkları gizli projeler yüzünden olabilir mi diye düşündemen edemiyor insan.

Olayların ört bas edilmesinde ise ben suçu bu insanların yakınlarında görüyorum bazen. Malesefki kaybettikleri insana sahip çıkmıyorlar

İstanbul 'da alışveriş merkezlerinde kaybettiğimiz çocuklar yada açık bırakılan kanalizasyona düşen çocukların hesabını sormaktan aileleri vazgeçiriliyor peki nasıl?

Bence $$$$$ sayesinde....

Mehmet GÜZEL dedi ki...

İnsanları susturmanın çeşitli yöntemleri vardır. Bunlar para, korku ve tehdittir. Para basamağını geçen canı ile tehdit edilebilir. Canını feda etmeye hazır olanları ise sevdiklerinin canı tehdit edilir. Nitekim memleketimizde değil insanların yetkili insanların, hatta hükümetlerin susturulmasına şahit olduk.

Aileler konusunda da peşine düşenler yıllarca mahkeme koridorlarında koşturuluyor. Sonuç çoğu zaman koskocaman bir sıfır(0) olabiliyor. Tüm yargıyı tenzih ederim ama işin yargı tarafında para, tehdit ile iş yapan hiç mi yok?

Mehmet GÜZEL dedi ki...

3 MÜHENDİSTE ŞİFRE ÇÖZÜCÜYDÜ

ASELSAN mühendisleri, uçak tanıma sistemlerinin ''millileştirilmesi'' konusundaki başarısından sonra, benzer bir başarıyı ABD güdümlü elektronik sistemlerinin kontrol dışı bırakılması, uydu müdahalesini bertaraf edecek yeni elektronik sistemlerin geliştirilerek silahlı gücümüzün millileştirilmesi için çalışıyorlardı. Böylece ABD'nin havadaki tahtı sallantıya girmişti. Her üçü de ODTÜ mezunu olan Hüseyin Başbilen, Halim Ünsem Ünal ve Evrim Yançeken, özellikle şifre çözme konusunda oldukça uzman mühendislerdi.

NASIL ÖLDÜLER?

ODTÜ mezunu Makina Mühendisi Hüseyin Başbilen:

Geçtiğimiz yıl 7 Ağustos günü Pursaklar Ayancık yolu üzerinde otomobilinde bileği ve boğazı kesilmiş halde ölü bulunmuştu. Başbilen'in bileği ve boğazındaki kesikler ile 'elveda' başlıklı mektubu, ölümün intihar şeklinde gerçekleştiği yönünde olmuştu. Ancak ailesi ASELSAN'da önemli projeler üzerinde çalışan Başbilen'in intihar ettiğini düşünmüyordu.

ODTÜ mezunu Elektrik Mühendisi Halim Ünsem Ünal:

ASELSAN'da bir süre çalıştıktan sonra 2000 yılında görevinden ayrılan mühendis Ünal, 17 Ocak 2007 tarihinde, Eymür Gölü kenarında ölü bulundu. Kafasından aldığı tek kurşunla öldüğü belirlenen Ünal'ın intihar ettiği yönünde rapor verildi.

ODTÜ mezunu Elektrik Mühendisi Evrim Yançeken:

26 Ocak 2007'de Batıkent'teki oturduğu binanın 6. katından atlayarak intihar ettiği ileri sürülen Evrim Yançeken, olay yerinde hayatını kaybetmişti. ASELSAN'da görev yapan Yançeken'in psikolojik sorunları olduğu ve intihar mektubu yazdığı ifade edilmişti.

İbrahim Demir dedi ki...

Abi sence bu adamların 3 nün de intihar etmesi yada öyle görünmesi bir tesadüf mü? Yoksa ASELSANDA çalışanlar cidden ruh sağlıklarından mı oluyorlar.

Mehmet GÜZEL dedi ki...

Bu işlerin içinde derin mevzular var düşüncesindeyim. Bazı şeyler raslantı değil bilinçli ve zamanlı bir programın ürünleridir diye düşünüyorum.

Mehmet GÜZEL dedi ki...

Otomobilinde ölü bulunan ASELSAN mühendisi Hüseyin Başbilen'in cebindeki intihar mektubunun, o gün işyerine gitmediği halde ofisinde bilgisayarında yazıldığı ortaya çıktı..


ASELSAN'daki üç mühendisin şüpheli ölümü sırrını korurken, 7 Ağustos 2006'da aracında ölü bulunan mühendis Hüseyin Başbilen'in cebinden çıkan "Elveda" başlıklı mektubunun, ortadan kaybolduğu gün işyerindeki bilgisayarda yazıldığı ortaya çıktı. Ailenin avukatı Birgül Güven, KANAS silahlarında uzman olan mühendisin üstünde bulunan mektubun ne zaman ve kim tarafından yazıldığının araştırılmasını istedi.

Kaynak: Haber7

.::YASAL UYARI::.

©2004-2016 Mehmet GÜZEL, http://www.mehmetguzel.net/ & http://www.mehmetguzel.com/

Site içeriği kaynak gösterilmek koşuluyla yayınlanabilir. Yazılan yazı ve yorumlar sadece yazı ve yorum sahiplerini bağlar.