2008-02-01

Üniversitede Özgürlük

"Öğretim üyeleri olarak bizler kılık-kıyafet konusunda yıllardır uygulanan politikaları ve son günlerde yapılan tartışmaları yakından ve kaygıyla takip ediyoruz. Üniversitelerin düşünce, ifade, din ve inanç özgürlükleri ile eğitim ve öğretim gibi en temel insan hakları karşısında yasakçı değil özgürlükçü bir tavır alması gereken kurumlar olduğunu düşünüyoruz.Üniversitelerimizin çağdaş uygar toplumlara yaraşır biçimde, özgürlüklerle ve bilim üretimiyle anılmasını istiyoruz. İstisnasız her demokratik ülkede olduğu gibi üniversitelerimizde de kılık-kıyafet serbestliğinin; hiçbir din, inanç, düşünce, ırk, grup ve cinsiyet ayrımı yapılmaksızın bütün öğrencilere tanınması gereğine inanıyor; aksi yöndeki tüm düzenleme ve uygulamalara bir an önce son verilmesini talep ediyoruz. Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Prof. Dr. İhsan Dağı, ODTÜ
Doç. Dr. Şaban Çalış, Selçuk Üniversitesi
http://universitedeozgurluk.blogspot.com/

Not: Bildiriyi destekleyen akademisyen sayısı: 3549
(Duyuru 1-7 Şubat 2008 tarihleri arasında öğretim üyelerinin katılımına açık tutulmuştur. Katılım önceden kararlaştırıldığı ve duyurulduğu üzere 7 Şubat 2008 Perşembe günü saat 24.00’da sona ermiştir. Bu tarih ve saatten sonra bildirilen katılım talepleri değerlendirilmemiştir. Onbinleri aşan katılım talepleri arasında değerlendirmede sadece öğretim üyelerinin kendi e-posta hesaplarından gelen e-postalar ile bizzat kendilerinin telefonla yaptıkları katılım bildirimleri esas alınmıştır.)

Hiç yorum yok:

.::YASAL UYARI::.

©2004-2016 Mehmet GÜZEL, http://www.mehmetguzel.net/ & http://www.mehmetguzel.com/

Site içeriği kaynak gösterilmek koşuluyla yayınlanabilir. Yazılan yazı ve yorumlar sadece yazı ve yorum sahiplerini bağlar.