2011-09-07

SQL Server 2008 SP2 Kurulum Hatası ve Çözümü

Bugün sanal ortamdaki stand-alone bir SQL Server 2008 sunucumuza  SP2 yüklemesi yaparken yüklemenin normalden fazla uzaması beni şüphelendirdi. Hemen Windows Event loglarına baktım. Kurulum yaptığım andan itibaren alınan hata ve uyarıları inceledim.  Aşağıdaki iki hata dikkatimi çekti:

Hata-1:
"Cannot recover the master database. SQL Server is unable to run. Restore master from a full backup, repair it, or rebuild it. For more information about how to rebuild the master database, see SQL Server Books Online."


Hata-2:
"Script level upgrade for database 'master' failed because upgrade step 'sqlagent100_msdb_upgrade.sql' encountered error 598, state 1, severity 25. This is a serious error condition which might interfere with regular operation and the database will be taken offline. If the error happened during upgrade of the 'master' database, it will prevent the entire SQL Server instance from starting. Examine the previous errorlog entries for errors, take the appropriate corrective actions and re-start the database so that the script upgrade steps run to completion."

Hatalar ile ilgili web'de araştırma yaptım fakat master veritabanını rebuild etmek dışında pek işe yarar ve dişe dokunur bir bilgiye rastlamadım ve bu bahsedilen işlem benim en son uygulayacağım yöntemlerimin arasındaydı(Her yöntem yerinde ve zamanında uygulanmalı). Geri dönüş için senaryomun ilk adımında sanal sunucunun snapshot'ı bulunuyordu. İkinci sırada ise tüm veritabanların full backup'larını bulunduruyordum(Tüm sistem veritabanları, resource veritabanı da dahil).

Sunucu sadece mesai saatlerinde kullanıldığı için zamanım genişti. SP2 kurulumunun hatalı da olsa bitmesini beklemek istedim. Normalde ortalama 5 dakikada yaptığım kurulum için tam tamına 1 saat 15 dakika bekledim fakat kurulum takıldığı noktadan bir adım bile ilerlemedi. SP2 kurulumunu Task Manager üzerinden hiç istemesem de manuel olarak sonlandırmak zorunda kaldım. SQL Server'a ağlanmaya çalışıldığında "script update oluyor" hatasını verip yeni bağlantı kabul etmiyordu. SP2 yeniden başlattığımda ise SP2 zaten yüklenmiş uyarısını veriyordu. Bu tür durumlarda olacak en kötü şey bu tür kararsız bir durumun oluşmasıdır.

Sistemi snapshot'tan geri döndürtüp; hataya neden olabilecek durumları incelemeye başladım. Birkaç durumdan sonra "Database Default Location" da Data ve Log dizinlerinin sistem üzerinde mevcut olmadığını keşfettim. "Database Default Location" ları mevcut olan bir dizin olarak değiştirdim ve SP2 setup'ını tekrardan çalıştırdım. SP2 kurulumu 5 dakika içerisinde başarılı bir şekilde tamamlandı(Bu arada sorun esnasında  Microsoft case'ı açacak mailim hazırdı fakat sorunu kendim çözdüğüm için ihtiyaç kalmadı).

Hem SQL Server 2008'ın "Database Default Location"'ı olmayan bir dizin olarak kabul etmesi hem de  SP2'nin olmayan bir dizinden dolayı bir türlü bitmemesi ayrı ayrı birer bug. Bu bugları en kısa zamanda Microsoft'a feedback olarak bildireceğim.

Bu tür bir sorunla karşılaşmamak için SP2 kurulumunda "Database Default Location" ın geçerli bir adres olup olmadığını SP geçişinin ilk adımına eklemenizi tavsiye ederim.

Hiç yorum yok:

.::YASAL UYARI::.

©2004-2024 Mehmet GÜZEL, www.mehmetguzel.net

Site içeriği kaynak gösterilmek koşuluyla yayınlanabilir. Yazılan yazı ve yorumlar sadece yazı ve yorum sahiplerini bağlar.