2008-03-24

Bir Devlet Hastanesi Macerası

Geçtiğimiz perşembe ve cuma günleri Tam Teşekküllü Sağlık Raporu almak için Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesindeydim. Bir heyet raporunun iki gün sürmesi çok uzun bir süre. Heyet Kurulu için ayrı bir kat buluyor ve muayene olunacak bir çok poliklinik bu katta bulunuyor. Röntgen alt katta, tahlil için yan binaya; tahlil sonuçları için karşıdaki binaya uğramanız gerekiyor. İlk gittiğimde benim gibi heyet raporu alacak 5-10 kişi ancak çıkar diye düşünmüştüm ama en az 150 kişi vardı sırada bekleyen:( Anlaşılan Avrupa yakasında oturan insanların azımsanmayacak bir oranı Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesini tercih ediyor. Heyet raporu alacak arkadaşlara birkaç tavsiye:
 1. Gitmeden yanınıza en az 124 YTL para alın(Tam teşekküllü heyet raporu için 124 YTL ödemeniz gerekiyor),
 2. Kimliğiniz ile birlikte elinizde bir vesikalık fotoğrafınız bulunsun,
 3. Sabah erkenden gidip kuyrukta ön sıralarda yer alın(Maalesef sıra için Q-maticler yok o yüzden sıranızı kaptırmamanız için uzun soluklu bir sıra macerasına hazırlıklı olun)
 4. Kayıt işlemlerinizi yaptırdığınız gibi röntgen ve tahlil sırasına koşunuz
 5. Tahliliniz öğleden sonra çıkacağı için Dahiliyede boşu boşuna kuyrukta beklemeyiniz.
 6. Kapı önünde kuyruğu az olan polikliniği tercih edin.
 7. Mümkünse bir yada birden çok kişi ile gidip farklı polikliniklerde sıra alın yoksa tek tek tüm doktorları gezip muayene olmak bir kaç gününüzü alabilir.
 8. Öğleden sonraları muayene yoktur bu yüzden boşu boşuna öğleden sonra beklemeyiniz.
 9. Çarşamba günleri Bakırköy Devlet hastanesinde heyet yoktur. Çarşamba günleri heyetten rapor almayı boşu boşuna beklemeyin:)
 10. Göz polikliniğinin kuyruğu her zaman çok olur bunu göz önünde bulundurun:)
 11. Psikiyatr için boşu boşuna kapıda beklemeyin evraklarınızı içerisdeki sektere verin.
 12. Genel Cerrahi 10:30 dan önce rapor alacaklara bakmaz boşu boşuna ne doktorun kapısında bekleyin ne de Genel Cerrahi Doktorunu rahatsız edin!
 13. Evraklarınızı her zaman 12:00 den önce tamamlayın zira 12:00 den sonra evrak teslimi alınmaz direk ertesi güne kalırsınız.
 14. 12:00 den önce evraklarınızı teslim ettiyseniz aynı günün öğleden sonrasında heyet toplanır ve raporunuzu imzalar.
 15. Heyet günü 13:30 da burda olun derler. Siz 14:00 den sonra gelin. Çünkü en az yarım saat boyunca boşu boşuna beklersiniz. Askeriyedeki mantık gibi insanları 14:00 de toplamak için herkese 13:30 da muhakkak burda olun denilir.
 16. Bu bu adımları sağlıklı bir şekilde aştıktan sonra Sağlam raporunuzu alıp hayırlı işlerde kullanırsınız:)

Burdan hastaneler için de bir kaç önerim olacak:

 1. İ.allah tüm devlet hastanelerine bir an önce online/telefon randevi sistemi gelir. Bahsettiğim hastenede diğer poliklinikler için online ve telefon ile randevu sistemi olmasına rağmen Heyet Raporu için henüz böyle bir güzellik yok maalesef.
 2. Heyet raporu için adam akıllı online bir sitem kurulur i.allah. Böylelikle sistem herkese hangi sırada hangi doktorda ne zaman sıra geldiğini bildirip tüm bürokratik ve eziyetlik işlemleri bitirmiş olur.
 3. Bu yapılamıyorsa hastane yönetimi Heyet Kurulunda kayıt işlemleri için bir Q-matic eklerlerde insanların saatlerce sıralarda sürünmelerini engellemiş olurlar. Kuyruklar saatlerce sürebiliyor ve sıranızı kaybetmemek için sıradan ayrılamıyorsunuz. Sıradan ayrılıp geldiğinizde tantanalar olabiliyor.
 4. Yönetim insanlara sıra numarası veremiyorsa en azından kayıt formuna sıra numarası versinler. Böylelikle insanlar kayıt formundan sıralarını takip ederler.
 5. Hastane döner sermeyesine bu kadar gelir sağlayan bir kurulun kayıt işlemlerini bir kişinin yapması doğru değil. Hem hizmet memnuniyeti hem de daha fazla gelir elde etmek için en azından 3 tane kayıt görevlisi görevlendirilmeli. Şu anki görevli hem tek başına hem de oldukça ağır iş yapıyor:(
 6. İşlemlerin nasıl ve hangi sırada yapıldığını web sayfalarında yada bir panoda güzelce izah edebilirler. Böylelikle gelen insanlar her bulduğu görevliye birden çok soru sorup onların da vaktini çalmamış olurlar, boşu boşuna yorulmamış ta olurlar.

Allah kimseyi hastanelere düşürmesin. Şimdilik hoşça kalın sağlıcakla kalın!

Hiç yorum yok:

.::YASAL UYARI::.

©2004-2024 Mehmet GÜZEL, www.mehmetguzel.net

Site içeriği kaynak gösterilmek koşuluyla yayınlanabilir. Yazılan yazı ve yorumlar sadece yazı ve yorum sahiplerini bağlar.